Tanácsok kezdő basszusgitárosoknak

Amikor elhatározzuk, hogy elkezdünk basszusgitározni, sok kérdés merülhet fel bennünk: milyen hangszert vegyünk? Milyen erősítőt válasszunk? És ha mindezt sikerül beszerezni, hogy is álljunk neki egyáltalán? Ebben a bejegyzésben kaphatsz egy pár tanácsot, ami jól jöhet a kezdetekkor.

Elbűvölt a basszusgitár varázsa, és szeretnél te is a ritmusszekció egyik legikonikusabb hangszerének ura lenni. Azonban egy pár dolog hiányzik hozzá: egy basszusgitár, és egy erősítő, amin megszólalhat. Viszont számtalan szempontból különböző hangszerek vannak a piacon, így teljesen érthető, ha el vagy veszve. A „mi a jó hangszer, mi a jó erősítő” kérdésére szerintem aligha létezik konkrét válasz, sok zenész folyamatosan keresi az „igazit”. A variációk, tulajdonságok száma végtelen, de leginkább attól függ minden, hogy milyen hangzást szeretnénk magunknak, és milyen helyzetben használnánk a cuccunkat. Kezdőként általában a kikötés: legyen korrekt áron, és szóljon korrektül mind a hangszer, mind az erősítő az otthoni gyakorlás közben.

Irány a hangszerbolt

Ha teljesen kezdő vagy, és semmilyen tudásod nincs még hangszer ügyben, érdemes egy hangszerboltba elmenni, ahol segíteni tudnak. Az esetek nagy többségében olyanok dolgoznak ott, akik maguk is zenészek, és szívesen elkalauzolnak, merre indulj. A hangszerboltokban nem csak új, de használt hangszerek is szoktak lenni eladásra, ami által akár olcsóbban is kifoghatunk egy jó gitárt. Sok hangszerboltban hangszer beállítást is vállalnak, így erre sincs külön gondod. Kisebb gyakorló erősítők is szoktak lenni helyben, amit a hangszer mellé meg tudsz vásárolni. Léteznek basszusgitár szettek is, ami magában foglal tokot, erősítőt, kábelt is. Úgy gondolom, hogy ha ilyet szeretnénk, inkább ismertebb márkákat érdemes választani (pl. Ibanez, Squier, Cort), azonban tudnunk kell hogy ezek általában a legolcsóbb kategóriák a márkán belül. Ha nincs ott helyben a boltban éppen számodra megfelelő basszusgitár vagy erősítő, akár rendelni is tudnak neked.

Ha önállóan szeretnél kutakodni használt hangszer után, ott több a rizikó, de nagyon jó fogásokat lehet találni pl. a „GS fanatic” nevű portálon. Ha itt bizniszelünk, mindenképpen ajánlott kipróbálni a hangszert mielőtt megvesszük, viszont teljesen kezdőként ez nehéz feladat lehet, és fennáll a veszélye, hogy valami olyan gond van a gitárral, amit nem veszünk észre.

Megvan a hangszer, mehet a játék!

Sokan mondják, hogy a basszusgitározás „egyszerű, mert ezen csak négy húr van”. Nos, a húrok száma nem egyenesen arányos a hangszeren való játék nehézségével… 😉 Az viszont igaz, hogy vannak dalok, amik rögtön nagyon könnyen megtanulhatók önállóan is. Persze mindig az egyéni képességektől függ, ki meddig tud eljutni egyedül. Van pár dolog azonban, amira érdemes odafigyelni a kezdetektől fogva, ezek közül sorolok fel most párat röviden.

  • Megfelelő hangerő beállítás – A hangerőt a gitáron mindig tekerd fel teljesen, a hangerő potméteren keresztül. Ez néhány gitáron különböző módokon van megoldva (pl. külön hangerő potméter a külön pickupoknak), tapasztald ki a sajátodon. Ha nem vagy biztos benne hogyan van, kérdezd meg attól, akitől vetted a gitárodat. Alapvetően az erősítőn állítsd a „volume”, azaz a hangerő szintet. Az erősítőn a „gain” a bemeneti jelszintet jelenti, amit ha túl tekersz, torzítást tapasztalhatsz.
  • Feszültségmentes játék – a basszusgitárnál kezdetben nehéz lehet lent tartani a bundokon az ujjadat anélkül, hogy bezizegjen. A hangszered beállításán is sok múlik, így érdemes ezt is elintézni a hangszerboltban. Fontos, hogy miközben játszol, ne szorítsd görcsösen a nyakat! A lényeg, hogy lassan és türelmesen tapasztald ki, mennyi minimum erőt kell kifejtened ahhoz, hogy a hang szépen szólaljon meg. Ez, ha gyakorolsz, idővel egyre könnyebb lesz. A hang lefogása közben a hüvelykujj stabilan, de rugalmasan támaszt a nyak hátulján. A helyes balkéz technikát a legjobban összefoglalva a ebben a videóban összefoglalva találod, egyik volt basszusgitár tanárom jóvoltából:
  • Figyeld a dobot, azon belül is leginkább a lábdobot! A basszusgitár a ritmusszekció tagja. Amellett hogy alapot ad a harmóniáknak, egyben megerősíti a dal ritmikai lüktetését is. Egy jó basszusgitáros a dobbal együtt dolgozva, pontosan és stabilan játszik, a dinamikát is kihasználva.
  • Ha pengetővel szeretnél játszani, akkor is próbáld ki az ujjal pengetést a jobb kezeddel (ha bal kezes vagy, a ballal). A pengetőzés számos műfajban nagyon jó hangzást adhat, de érdemes az ujjal pengetést akkor is kigyúrni. Például ha szeretnél később slappelni, vagy egyéb technikát használni, akkor úgyis ujjal fogsz játszani a dal egyéb részeiben.

Ha igazán biztosra mennél, menj el egy tanárhoz, aki segít neked helyes módon elindulni ezen az úton, hogy ne legyenek rossz berögződéseid, amiket utána jóval nehezebb kijavítani. Fontos a balansz: gyakorolj sokat odafigyelve, türelmesen, de ne féld kiélvezni azt amit már tudsz – játssz minden elsajátított dalt bátran, élvezettel akkor is, ha még nem tökéletes. Üdv a ritmusszekció tagjai között! 🙂

Megosztás:

Kapcsolódó bejegyzések

Milyen zongorát válasszunk?

Amikor eldöntjük, hogy zongorázni szeretnénk, rögtön felmerül a hangszervásárlás dilemmája. Milyen fajta legyen, mennyibe kerül? Kezdőként hamar el lehet veszni ezekben a kérdésekben. Ebben szeretnék egy kis útmutatót adni.

Read More

Tanácsok kezdő basszusgitárosoknak

Amikor elhatározzuk, hogy elkezdünk basszusgitározni, sok kérdés merülhet fel bennünk: milyen hangszert vegyünk? Milyen erősítőt válasszunk? És ha mindezt sikerül beszerezni, hogy is álljunk neki egyáltalán? Ebben a bejegyzésben kaphatsz egy pár tanácsot, ami jól jöhet a kezdetekkor.

Read More