Milyen zongorát válasszunk?

Amikor eldöntjük, hogy zongorázni szeretnénk, rögtön felmerül a hangszervásárlás dilemmája. Milyen fajta legyen, mennyibe kerül? Kezdőként hamar el lehet veszni ezekben a kérdésekben. Ebben szeretnék egy kis útmutatót adni.

Ha szeretnénk elkezdeni a zongoratanulást, be kell szerezzünk egy hangszert, amin tanulni és gyakorolni tudunk. Kezdőként sokan nem is gondolják, hogy milyen sok fajta billentyűs hangszer létezik, és nem mindegyik alkalmas a zongoratanulásra. Így ha nem kérünk segítséget, vagy nem vagyunk elég tájékozottak, akár az is megeshet, hogy olyan hangszerre esik a választás, ami nem lesz megfelelő a számunkra. A zongora vásárlás viszonylag drága mulatság, ezért jól meg kell gondolni hogy mit veszünk. De mik is a legfontosabb szempontok ami alapján választanunk kell?

Billentyűs hangszerfajták

Először is, vegyük sorra, milyen fajta billentyűs hangszerek léteznek a piacon, a legkisebbtől a legnagyobbig (a teljesség igénye nélkül, pl. az orgonát kihagyjuk 🙂 ).

  • Midibillentyű – Általában legalább két oktáv terjedelemmel rendelkező, kisebb billentyűzettel felszerelt eszköz, ami leginkább arra alkalmas, hogy egy külső számítógépes zeneszerkesztő szoftverrel, különböző hangszíneken feljátsszunk sávokat. Ez önmagában nem egy hangszer, saját maga hang kiadására nem képes, inkább egyfajta vezérlő. Zongoratechnika kialakítására, darabok megtanulására nem alkalmas, maximum különböző akkordok tanulmányozására.
  • Szintetizátor – Erről sokan azt hiszik, hogy megfelelő a zongoratanuláshoz, de koránt sem így van. Le kell szögeznünk, a szintetizátor NEM zongora. A szintetizátor lényege, hogy sokféle hangszínre képes, akár még dobalapokra is. Bár lehet benne zongora hangszín, nem kezdő zongoristáknak való, hanem azoknak, akik valamennyire tudnak már zongorázni, és szeretnék kiaknázni a sok hangszín lehetőségét, hogy egyfajta „zenekarként” működjenek egy személyben (gondoljunk a lagzisokra). Ezeknek a hangszereknek általában nincs elég oktávja, és nem olyan a billentyű érzete, mint a zongorának.
  • Digitális zongora – Itt érkeztünk el ahhoz a hangszerhez, ami már alkalmas lehet a zongoratanulásra. Nagy előnye, hogy akár fülhallgatóval is tudunk gyakorolni, így nem zavarjuk a környezetünket. Viszont a digitális zongoráknál körültekintőnek kell lenni, mert vannak kritériumok, amelynek nem mindegyik felel meg. A legfontosabb kritériumok, amiknek jelen kell lennie a kiválasztott hangszernél: 88 billentyű, kalapácsmechanika (ami NEM egyenlő a billentésérzékenységgel!), pedál (ha nincs, külön is lehet szerezni, de körülményes). Minél jobban imitálja egy digitális zongora a rendes zongora működését, annál jobb, de annál drágább is. Nyilván, igyekszünk olcsón megúszni, így rögtön megakadhat a szemünk egy kevésbé elismert márka modelljén. Ezeknél fennáll a veszélye, hogy nem kalapácsmechanikás, vagy rosszabb minőségű a termék. Én ezeket a márkákat ismerem leginkább és ajánlom: Korg, Yamaha, Roland, Kawai, Casio, Kurzweil.
  • Akusztikus pianínó – Ténylegesen húrokkal és kalapácsokkal rendelkező hangszer, hívják állózongorának is, mivel a húrok felfelé irányban feszülnek. Általában páncéltőkés, így nagyon nehéz hangszer, szállítása, elhelyezése körülményes. Igazából ez lenne a legjobb választás, de ha nincs erre mód, a digitális is teljesen alkalmas a tanulásra (inkább egy jó digitális, mint egy rossz pianínó). Aki fix lakhellyel rendelkezik, és hosszú távban gondolkozik a zongorázásban, annak javaslom egy ilyen beszerzését, mert teljesen más érzet. Újonnan jóval drágább mint egy digitális, használtan pedig nehezebb jót kifogni (erről később), de nem lehetetlen, csak kell egy kis hozzáértés, vagy külső segítség.
  • Szárnyas zongoraMinden zongorista álma, hogy legyen egy ilyenje otthon, de sajnos az ára és mérete miatt kevesen tudják megengedni maguknak. A húrok hosszasan feszülnek vízszintes irányban, a tetejét kinyitva nagy hangerővel zeng egy ilyen hangszer. Ha van helyünk, ne dőljünk be az „ingyen elvihető zongora” hirdetéseknek, mert ezek a hangszerek általában nem jók. Régiek, felújításra szorulnak és meg szeretnének tőle szabadulni.

Használt, vagy új?

Nyilván újonnan lehet leginkább biztosra menni, de használtan is léteznek jó ajánlatok, amiket ki lehet fogni. Érdemes lesni a különböző használt hangszereket áruló oldalakat (pl. jófogás, vatera, facebook marketplace, GS fanatic, facebook csoportok), azonban ha nem rendelkezünk elég ismerettel, inkább kérjünk segítséget. Ha jelentkeztél a stúdióba órára, nyugodtan keress ilyen ügyben, azonban tudnod kell, hogy én sem ismerek minden fajta hangszert, csak véleményt tudok mondani. Igazán biztosra úgy lehet menni, ha ki próbálod mielőtt megvásárolod. A lényeg, hogy pl digitális zongoránál minden billentyű működjön, ne recsegjen a hangfal, ne kapcsoljon ki magától rövid időn belül, ha van pedál, működjön. Akusztikus pianínó esetén elengedhetetlen a személyes kipróbálás, mivel ahány hangszer annyi féle, nehogy egy túl régi, nehezen hangolható, felújítandó hangszert fogjunk ki. Ha egy ilyen mellett döntünk, gondoskodni kell a szállításról is, ami plusz pénz.

A szék-kérdés

Ha megvan a hangszerünk, fontos, hogy le is tudjunk ülni elé, mikor gyakorlunk. Sokan azt hiszik, bármilyen szék jó, de sajnos ez nem így van: az ülés magasság kritikus része a zongoratanulásnak, rossz beidegződések, helytelen technika is kialakulhat, ha pl. túl alacsonyan ülünk. A szék olyan magas kell legyen, hogy az alkarunk egy vonalban legyen a zongorabillentyűzettel, a csukló egyenesen álljon. A legszerencsésebb ha pont van otthon olyan szék, ami pont jó magasságú, és nem karfás, de ha nincs, akkor egy állítható széket be kell szerezni. Ez lehet kerek, „pörgetős” vagy pedig szögletes, kétoldalt tekerőkkel állítható. Léteznek az olcsóbb, X lábú székek. Ezekkel a probléma sokszor az, hogy összesen három fokozat van rajta, és alacsony (tapasztalat). Itt szintén a személyes kipróbálás segíthet, ha jó a magasság, teljesen jó az is. Végső esetben párnákkal lehet magasítani a széket, de nem ajánlott, mivel csúszkál, kényelmetlen. Gyerekeknek ajánlott lábtámasz beszerzése, egy kicsi zsámoly, vagy nagy vastag könyvek is jók lehetnek, amit nem sajnálunk. A lábunk le kell érjen, miközben zongorázunk.

Remélem, hogy tudtam segíteni, de bármilyen kérdésed van, nyugodtan vedd fel velem a kapcsolatot! Szerencsés hangszerválasztást, és élvezetes zongoratanulást kívánok! 🙂

Megosztás:

Kapcsolódó bejegyzések

Milyen zongorát válasszunk?

Amikor eldöntjük, hogy zongorázni szeretnénk, rögtön felmerül a hangszervásárlás dilemmája. Milyen fajta legyen, mennyibe kerül? Kezdőként hamar el lehet veszni ezekben a kérdésekben. Ebben szeretnék egy kis útmutatót adni.

Read More

Tanácsok kezdő basszusgitárosoknak

Amikor elhatározzuk, hogy elkezdünk basszusgitározni, sok kérdés merülhet fel bennünk: milyen hangszert vegyünk? Milyen erősítőt válasszunk? És ha mindezt sikerül beszerezni, hogy is álljunk neki egyáltalán? Ebben a bejegyzésben kaphatsz egy pár tanácsot, ami jól jöhet a kezdetekkor.

Read More